VOŠ ve Franken.   Dagmar a Marie ve Franken.

Milí přátelé naší školy. Včera jsme se studenty podnikli výlet za hranice. Snů i států, jeli jsme do SRN. Navštívili jsme zařízení nahrazující umístění mladistvých do vazby a výchovný ústav pro mládež Franken.

Původně jsme jeli do Gut Blumenthal, ale zděšený výraz v obličejí vedoucí Blumenthalu nás operativně odvál o 30 km do vnitrozemí. Tam na nás čekaly... Ředitelka zařízení a pedagožka. Úsměv, pohoštění a dvouhodinovka plná informací a ochoty zodpovědět každý náš dotaz. Ukázali nám zařízení a nechali promluvit s mladistvými, zde umístěnými. Jejich autentická odpověď, že si v zařízení připadají jak ve špatném filmu, je popisná. Pobyt jednoho mladistvého stojí denně 240 euro. Drahé, jistě. Ale copak jste nedospívali a netropili věci na hranici zákona. Z blbosti, hecu, jen tak naschvál rodičům. A to nemluvím o situaci, kdy se rodiče moc nezajímají, že jim tropíte něco naschvál...Německým kolegům, kteří se nám tak vřele věnovali, pošleme děkovný dopis. No a naší partě děkuji. Skvěle jste reprezentovali naší školu. Ukázněně, včas na místě, vybaveni fotoaparáty. Ochotni se neplánovaně přesunout o 30 km. Šéf kolony (Lenka Válková) a za ní 5 těsně za sebou jedoucích českých aut. Nezapomenu na zděšený výraz policisty na křižovatce v Selbu. Jeli jsme semknutí jako vojáci, aby se mezi nás někdo "nevetřel", neboť jen v prvním autě věděli, kam jedeme. Věcně jste diskutovali, projevili zájem. Myslím, že všichni obohaceni o nové profesní zkušenosti. Na závěr děkuji naší superpohotové tlumočnici, Renětě Šalátové. Byla připravená a totálně umluvená. Renat, namaž si ty panty mastičkou... Díky, spřádám plány, aby se do takového zařízení mohli dostat i další studenti naší školy. Tak a chci se zeptat, kam pojedeme příště?
P.S. vidíte, jak je důležité umět cizí jazyk?!?!

Mgr. Gabriela Moravíková

TPL_BEEZ2_ADDITIONAL_INFORMATION