1. Krajská konference prevence kriminality a rizikového chování
První krajská konference prevence kriminality byla vyjádřením podpory a fungující spolupráce jednotlivých složek, které se zabývají prevencí kriminality v kraji. Uskutečnila se ve dnech 22.-23.9.2010, v Sokolově, pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje, mezi čestnými hosty, kteří přijali pozvání, byla také ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR.
První krajská konference prevence kriminality byla chápána jako další krok k tomu, jak vyjádřit podporu fungující spolupráci mezi všemi složkami zabývajícími se prevencí. Důraz je kladen především na součinnost s policií, ale i s dalšími bezpečnostními složkami, zástupci obcí a pedagogy. V zájmu bylo, aby se všichni sešli na jednom místě, diskutovali o své práci a svých zkušenostech a nacházeli nové možnosti pro vznik potřebných služeb v oblasti prevence.
Konference, jak již bylo zmíněno byla uskutečněna ve dvou dnech ve kterých byly vždy bloky, které obsahovaly určitá témata. Oba dny se konference zahajovala v osm hodin ráno a končila kolem třetí hodiny odpoledne. První den byly na programu například tyto organizace: Člověk v tísni o. p. s., pobočka Sokolov (PhDr. Josef Koprnický)., Pomoc v nouzi o. p. s., Sokolov (Mgr. et Mgr. Kateřina Štěpánková)., Útočiště o. p. s., (Bc. Jana Kotounová)., Kotec o. s. Mariánské Lázně (Mgr. David Klaus). Druhý den nás zaujal mnohem více, nejvíce nás zaujala přednáška od těchto organizací: Menšiny a romové (Bc. Richard Kořínek, společnost Člověk v tísni o. p. s. Olomouc)., Vztahová dynamika v třídních kolektivech (Mgr. Kateřina Tomanová, pedagogicko-psychologická poradna Olomouc)., Počítače, internet a další technologie u dětí a dospívajících (Jaroslav Vacek, Centrum adiktologie PK, 1.LF a VFN UK Praha). Opravdu zajímavou přednášku měla Mgr. Kateřina Tomanová, která mluvila o šikaně. Nastínila nám základní pohled na třídu jako na skupinu individuálních osobností, mezi kterými vniká skupinová dynamika, vztahy, přátelství, rivalita. Dále nám zdůraznila jakou má pedagog možnost udělat z jedinců tým. Hlavním bodem byla kazuistika šikanovaného chlapce. Krok po kroku jsme prošli příběh chlapce, spolužáků, učitelů, rodičů a dalších pomáhajících odborníků se všemi správnými postupy, ale i chybami, kterých je třeba se vyvarovat a kterým se často v krizové situaci díky emocionální náročnosti nedokážeme vyhnout. Na závěr bychom chtěly poděkovat realizačnímu týmu za jejich práci. Moc se Vám to povedlo děkujeme.
Jana Papežová a Veronika Drozdová
1.Krajská konference prevence kriminality a rizikového chování se uskutečnila ve středu 22. září a ve čtvrtek 23. září. Začátek byl od osmi hodin prezentací účastněných, končilo se ve středu v cca 16.00 hodin a ve čtvrtek trochu dříve - v 15.00 hodin. Mohu říci, že skoro všechny židle v Hornickém domě, kde se konference konala, byly obsazené. A to většinou policisty, sociálními pracovníky a pedagogy. Měli jsme z toho pocit, že jsme tam jako jediní studenti. Ale to vůbec nevadilo, protože přednášejícím jsme rozuměli a určitě jsme si od nich něco odnesli. Přednášek bylo za ty dva dny mnoho, proto se zmíním o těch, které nás nejvíce oslovily. Velmi pozitivně se v druhém bloku prvního dne představily organizace Člověk v tísni o.p.s. v Karlovarském kraji, Pomoc v nouzi o.p.s. Sokolov, pod kterou spadá Azylový dům, Azylový dům pro matky s dětmi v Sokolově a Dům na půl cesty v Kynšperku nad Ohří a v Nebanicích. Již 4 měsíce poskytuje také Pečovatelskou službu v Kynšperku nad Ohří. Útočiště o.p.s. Cheb nás seznámilo se službami, cílovými skupinami - což jsou děti, mladiství a jejich rodiny - a s formami spolupráce s dalšími organizacemi. KOTEC poté předneslo obecné seznámení s občanským sdružením KOTEC o.s. Týkalo se hlavně financování, seznámení účastníků konference s cílovými skupinami a nabízenými službami programů.
Druhý den byl ale pro nás více zajímavý. Týkal se totiž prezentací "lidí z praxe". Mgr. Miroslav Charvát, Ph.D. přednášel na téma Užívání a zneužívání nelegálních drog v prostředí školy: dobrá praxe. Seznámil nás procentuelně kolik adolescentů měsíčně a ročně užilo ilegální drogu, jaké jsou predispozice vedoucí k užívání nelegálních látek, projekt PREVenture (metodika indikované primární prevence postavená na krátké intervenci; určeno pro školní psychology), důvody užívání drog mladistvými a primární prevence obecně. Bc. Richard Kořínek byl u nás za hvězdu. Téma jeho prezentace bylo Menšiny a Romové - mýty fakta a historie. Jako ředitel pobočky Člověk v tísni o.p.s. v Olomouci měl spoustu zážitku z praxe a také proto si myslíme, že nás jeho prezentování tak zaujalo. Věděl, o čem mluví a uměl to předat dál. A to nenuceně a velmi zajímavě a zábavně. Mgr. Kateřina Tomanová s její prezentací Vztahová dynamika v třídních kolektivech u nás také zabodovala. Velmi zajímavě hovořila hlavně o šikaně - motivy agresorů, kdo se stává nejčastěji obětí šikany, ale také chyby, kterých se pedagogové při vyšetřování dopouštějí. Opět celou prezentaci doplňovala poznatky z praxe.
Určitě by bylo na místě poděkovat realizačnímu týmu, který měl tuto konferenci na starosti. Výstupy byly většinou na minutu přesně, proto nehrozilo žádné zpoždění. Bylo pro nás také připraveno občerstvení, takže jsme hladem opravdu netrpěli. Určitě se rádi podobné konference v budoucnu zúčastníme a samozřejmě ji doporučujeme pro ty, kdo mají o tuto či podobnou problematiku zájem; ať už v ní pracují, nebo se s ní někdy setkali a nevěděli jak se zachovat.
2. VOŠ Cheb