StazVOS7 LdV CZ tandem velke

V pátek 13.07.2012 se skupina pěti praktikantů a jedné doprovodné osoby vrátila z měsíčního pobytu v Berlíně. Odborná stáž se uskutečnila v rámci projektu "Na praxi k sousedům II", do něhož je zapojeno 8 škol z České republiky a jejich německé partnerské školy či organizace. Projekt "Na praxi k sousedům II" je finančně podpořen programem EU Leonardo da Vinci a Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň.

Z 1. ročníku VOŠ se stáže účastnili Pavla Demčová, Jiří Urbanec a Eliška Petříková, reprezentantkami 2. ročníku byly Michaela Langhojerová a Jiřina Procházková.

Díky dlouhodobým kontaktům s naší partnerskou berlínskou organizací EJF (Evangelisches Jugend- und Fürsorgewerk) jsme mohli už podruhé vyslat naše studenty na pracovní stáž do zahraničí.

Praktikanti pracovali 20 dní v těchto zařízeních:

Jirka - v denním stacionáři pro seniory - Tagespflege für Senioren Am Bärensprung

Jiřka - v domově pro děti a mladistvé s postižením - Wohngruppe Kinder und Jugendliche mit Behinderungen Biesdorf

Eliška, Pavla - v domově pro osoby se získaným postižením - Menschen mit erworbenen Hirnschäden Biesdorf

Míša - v zařízení pro osoby se syndromem Prader Willi - Wohngruppe Prader-Willi-Syndrom Biesdorf

Ve volném čase měli možnost poznat pamětihodnosti německé metropole (Kurfürstendamm, Reichstag, Potsdamer Platz, Alexanderplatz, Unter den Linden, Brandenburger Tor, Berliner Dom, Marienkirche, Museumsinsel, Gendarmenmarkt a okolí zámku Charlottenburg), prohlédnout si East Side Gallery se zbytky berlínské zdi, Checkpoint Charlie, Friedrichstraße, Bernauer Straße a další zajímavá místa. Na cestě zpět do Chebu na ně krátce čekala prohlídka zámeckých parků v Postupimi.

V rámci sportovních aktivit si někteří zkusili inline brusle na letištních drahách bývalého letiště Tempelhof, v rámci kulturních (a interkulturních) zážitků lze zmínit návštěvu diskotéky E4.

Ptejte se jich ale sami, jsou komunikativní, otevření a moc milí. Stáž si užili a určitě vám o ní budou rádi vyprávět.

Mgr. Renata Šalátová, koordinátorka stáže, doprovodná osoba

důležité odkazy:

Tandem Plzeň

EJF Berlin

Program celoživotního učení Leonardo da Vinci

StazVOS2  StazVOS4  StazVOS6

TPL_BEEZ2_ADDITIONAL_INFORMATION