20. dubna studenti VOŠ Cheb navštívili Jedličkův ústav v Praze.
Jedličkův ústav v Praze na Vyšehradě založil 1.dubna 1913 prof. MUDr. Rudolf Jedlička. Další významnou osobností, podílející se na rozvoji JÚ byl pedagog František Bakule. Profesor Jedlička byl velmi pokrokovou osobností, jako jeden z prvních v českých zemích pracoval s rentgenem a při práci s klienty ústavu využíval již tehdy terapeutické prvky. Myšlenka, že je pro lidi samotné i společnost kolem nich mnohem lepší, když se povede z "mrzáků žebrajících o almužnu vychovat plátce daní" byla stále zdůrazňována a šířena. Nejznámější byl ale JÚ díky svým dílnám: strojní truhlářství, krejčovství, zahradnictví, výroba ručně vázaných koberců, vyšívání praporů a stuh, šití prádla a čtyři dílny ortopedické, kde se vyráběly protetické pomůcky. Že nešlo pouze o dílny, kde se chovanci, absolventi či váleční invalidé zabaví, ale o dílny mimořádné profesionální úrovně svědčí nejen poptávka, která po výrobcích byla a tím rozpočtové příjmy ústavu, ale i prestižní ocenění z výstav. Pak přišla válečná léta, poválečná spolu se zestátněním a JÚ na dlouhých 40 let prožíval naprosto jinou kapitolu své historie.
V současné době používá JÚ čtyři budovy, všechny v blízkosti nádherného Vyšehradu, kde se nachází budova původní, dnes Centrum služeb Vyšehrad. Služby, které JÚŠ poskytuje, jsou komplexní, ambulantní i residenční, v oblasti speciálního vzdělávání i léčebné rehabilitace. "Jedle", jak JÚŠ dnes studenti a zaměstnanci mezi sebou říkají, tedy není jenom bezbariérová škola, ale zcela unikátní zařízení.
Se studenty jsme si poslechli vyprávění o historii a současném provozu Jedličkova ústavu a pak jsme měli příležitost podívat se přímo do výuky, navštívit specializované učebny, fyzioterapii, cvičné bydlení, kde jsme si popovídali se sociální pracovnicí a na závěr pak tréninkové pracoviště " kavárnu, kde mě osobně nadchl sortiment zdravého občerstvení, za příznivé ceny. Celý areál je otevřený pro veřejnost, takže děti z okolí si chodí hrát na místní hřiště, maminky s dětmi využívají bazén a všichni rádi zajdou na něco dobrého do kavárny, jejíž součástí je také čítárna se spoustou krásných knih. Návštěva areálu na jaře byla také krásným zážitkem, všude rozkvetlé stromy, záhony vybudovány tak, aby se k nim dostali i vozíčkáři.
Naším milým průvodcem byl mediální koordinátor a mluvčíMgr. Radek Musílek, kterému touto cestou se studenty velice děkujeme .
Nejlépe naše pocity a zážitky vystihnou slova studentů VOŠ Cheb , kteří byli z exkurze nadšeni:
"Vybavení a prostředí, které celý JÚ má, jsou špičkové. Výborný nápad byla místní kavárna..úžasné." "Zaujalo mě pěkné prostředí, sympatičtí učitelé a individuální přístup ke studentům, kteří vypadali spokojeně a podle jejich slov jsou vděční, že mohou tuto školu navštěvovat." "Jedličkův ústav vypadá skvěle, je zde příjemné domácí prostředí, volný přístup například pro rodiny s dětmi, kavárna s plno dobrotami, každý si přijde na své." "Zařízení mi přišlo jako menší město, kde je vše, netušila jsem, že mají více budov " školy, školky, dílny..ráda bych v takovém zařízení pracovala, exkurze mě nadchla." "Velmi se mi tu líbilo, z klientů byla vidět radost, že jsou v Jedli, přišli mi šťastní, zařízení působilo skvělým dojmem. Škoda, že jsme na konci druháku " uspořádali bychom hromadnou praxi." "Škola je moderně vybavená, na chodbách jsou obrázky a fotky klientů, nachází se v klidné části Prahy a jedná se o velký areál." "Náš pan průvodce byl velice sympatický a ochotný." "Myslím, že takhle by to mělo vypadat všude."
Bc. Zuzana Skálová, VOŠ Cheb